Zo všetkých možných riešení vyber to, ktoré obsahuje najviac dobra.
Nie najsľubnejšie, nie najracionálnejšie, nie najpokrokovejšie,
a prirodzene, nie najefektívnejšie, ale také, ktoré obsahuje najviac dobra.

Ako sme im pomohli
Jún 2007
Od tsunami na Šalamúnovych ostrovoch ubehli skoro tri mesiace a mňa odvtedy veľmi silno a neprestajne prelieva prívalova vlna ľudskej spolupatričnosti, až to dych vyráža - v dobrom slova zmysle. Aj cez túto stránku Vám srdečne, spolu s našimi priateľmi na druhej strane sveta, ĎAKUJEME.
Z toho, čo prišlo sa zatiaľ ušlo:
 • na záchrannú akciu na ostrov SIMBO 38 tisíc SKK
 • Na Don Bosco Technical Institute sa pre postihnuté oblasti vyrábajú pece na pečenie chleba, školské nábytky, šijú uniformy pre školy, stolári odišli praxovať na 3 týždne priamo na Gizo ... a na tieto projekty sme poslali 62 tisíc SKK
 • Arcibiskup Adrian Smith sm nám poslal tento krásny ďakovný list. Píše, že za 70 tisíc SKK sme darovali Gizo napríklad jedného stolára na 410 pracovných dní.
 • 10 študentom na Don Bosco Technical Institute, ktorí sú z postihnutých oblastí sme prispeli na školné, spolu 38 tisíc SKK
 • aj na St. Josephs Tenaru škole sú študenti, ktorí boli pemiestnení zo zničených škôl v Gizo... aj im pomôžeme...


 • no a to čo nešlo cez účty v bankách... ale prišlo ... to boli Vaše modlitby a s veľkou radosťou píšem, že máme biskupa .. Fr. Luciano Capelli SBD bol menovaný za biskupa pre oblasť Gizo - Šalamúnove ostrovy. Oblasť bola postihnutá ničivým zemetrasením a tsunami... stále je za čo ďakovať, a je o čo prosiť... a to je dobre...

 • POŠLIME IM VEĽKONOČNÝ POZDRAV

  Veľká noc začína Veľkým týždňom a v roku 2007 Veľký týždeň na Šalamúnových ostrovoch začal veľkým zemetrasením.

  Len 45 km od ostrova Gizo v Západnej provincii (Western province) sa v pondelok ráno 2.4.2007 o 7:39 zem zatriasla o sile 8.1 stupňa Richterovej stupnice. O 5 minút neskôr brehy najbližších ostrovov zasiahla 5 metrová prílivova vlna tsunami, ktorá so sebou priniesla lode a vzala domy.
  Niekoľko tisíc ľudí ostalo bez vody, bez jedla, bez strechy nad hlavou, odrezaných od sveta na maličkych kúskoch zeme stratených niekde v Južnom Pacifiku - ostalo im len to čo mali na sebe a horúce slnko nad hlavou.
  Oficiálne správy po týždni hlásili vyše 40 mŕtvych. Počty nezvestných známe nie sú a pochybujem že niekedy budú, lebo na Šalamúnovych ostrovoch ľudia nemajú ani občianske preukazy, ani kartičky poistenca, pasy, či platobné karty. A štatistiku zo stoviek postihnutých ostrovov už asi nikto nedá dokopy...

  Ako to tam asi vyzeralo?
  Zemetrasenie bolo také silné, že ľudí zhodilo na zem a ostrov Ranonnga zdvihlo o 3 metre do výšky. Nad hladinu mora sa dostali korálové útesy. Po tom najsilnejšom otrase v priebehu troch dní nasledovalo viac ako 60 ďalších, asi 10 z nich presiahli stupeň 6 Richterovej stupnice. Zvyšok bolo slabších, ale aj tieto spôsobovali väčšie vlny, strach a neistotu ... Earthquake Center

  Prílivová vlna tsunami na niektorých miestach došla až do 200 metrov od pobrežia, niektoré ostrovy preliala celé. Boli zničené letiská, prerušilo sa aj rádiové spojenie medzi ostrovmi, a to čo vydržalo vysielalo SOS...
  V Gizo zemetrasenie a následná vlna zničila katedrálu, zmietla nemocnicu do mora a niekoľko tisíc ľudí nocovalo na blízkych kopcoch... pod hviezdami... a malarickými moskytmi..
  Vlna zničila zdroje pitnej vody a po troch dňoch hlásili hnačkové ochorenia, hrozí malária, epidémia týfusu..

  Hlavné mesto Honiara je od miesta činu asi na 350 km, chránené svojou polohou ... Na zemetrasenie upozornili padajúce kokosové orechy a varovanie o tsunami stihlo prísť skôr ako tsunami samotné... Ľudia vypratali centrálny market a stiahli sa na kopce...
  V ďalších hodinách sa šalamúnsky svet spamätával a čakal na odštartovanie mašínérie pomoci.

  foto zdroj internet

  Zemetrasenie na druhom konci sveta sa nás nemusí bytostne dotýkať, ale môže, zvlášť keď tam máme priateľov a blízkych. Prvé správy z Hendersonu (Honiara) a Tetere hásili, že "naši" sú v poriadku. Potom nasledoval list od Fr. Capelliho, rectora Don Bosco Technical Institute, kde som rok učila, o situácii na ostrove SIMBO, odkiaľ je niekoľko našich študentov a jedna učiteľka. A nebolo na čo čakať, dosť že niekoľko tisíc ľudí na ostrove SIMBO čakalo na vodu, jedlo, stany... Na Šalamúny som odpovedala, že môžu od nás počítať s 10 tisícmi šalamúnovych dolárov (cca 38 tisíc SKK), a list som poslala ďalej - kamarátovi zo saleziánskej neziskovej organizácie vo Viedni.
  Za pár hodín, bez ohľadu na blížiace sa Veľkonočné sviatky, vo Viedni operatívne rozhodli o pomoci vo výške 5000 EUR a po týchto správach Fr. Capelli mohol prenajať väčšiu loď, naložiť ju najpotrebnejším... a na Veľký piatok ráno vyplávali... 20 hodín plavby do Gizo, potom ďalšie 4 na SIMBO... V čase, keď píšem tieto riadky ich sprevádzam motlitbami a čakám na správy.

  8.4.2007, Veľkonočná nedeľa
  a ja môžem sem s užasnými pocitmi pripojiť správu od Fr. Capelliho o záchrannej akcii Saleziánov don Bosca na ostrov SIMBO. Pri pohľade na fotky som už len s dojatím pozdravovala mne známe tváre študentov.

  Ako píše Fr. Capelli, 40 bosconianov ( s 10 tonami ryže, 5000 litrami pitnej vody a ostatným prepotrebným) boli prví, ktorí na ostrov SIMBO po SOS volaní dorazili. Od tsunami uplynulo 5 dní.

  Milí priatelia, vedzte, že tie fľaše s vodou a vrecia s ryžou na tých obrázkoch sa tam dostali aj vďaka Vám a Vašej veľkodušnej pomoci. Je to niečo konkrétne a zafungovalo to :) Šalamúnkovia ĎAKUJÚ!


  Ešte nie je koniec. Takýchto ostrovov sú tam stovky. Ľudia, ktorí na nich žijú a prežijú, potrebujú naspäť nemocnice, školy, domy... Potrebujú vodu, lieky, aspoň misku ryže denne.. a majú len svoj život, a to čo mali na sebe keď utekali pred tsunami... sú bytostne odkazaní na pomoc zvonku.

  Ľudia tam budú mať len to, čo im pošleme.


  V prípade akýchkoľvek otázok, komentárov, informácii, nápadov a názorov:
  píšte na alebo

  Tangio tu mas!
  Ď A K U J E M E!
  vyberáme z internetu...
  Earthquake Center
  Solomon Islands News from InsideOceania
  Solomon Islands Brodcasting Corporation

  CALL FOR RELOCATION OF ISLANDERS
  20:23 hrs
  09 April 2007
  Member of Parliament for Ranngo-Simbo Francis Billy Hilly says the three-thousand people from tsunami-hit Simbo Island should be resettled to avoid the danger of an active volcano.

  PEOPLE NEED CLEAN DRINKING WATER
  20:10 hrs
  06 April 2007
  Latest report revealed that access to clean drinking water and general sanitation on Gizo Island is very poor.

  FEAR OF DIARRHOEA OUTBREAK
  18:57 hrs
  05 April 2007
  Director of Health and Medical Services in Western Province Dr Gregory Jilini expresses fear that chances of a diarrhoea outbreak is high in Gizo.

  MAGISTRATES CALLS FOR MORE ADVICE
  18:54 hrs
  05 April 2007
  The Principal Magistrate Western, Leonard Maina calls on relevant authorities to advice people how to maintain heath standards under such difficult situation.

  CHOISEUL PREMIER EXPRESSES DISAPPOINTMENT
  18:51 hrs
  05 April 2006
  Choiseul Provincial Premier has expressed disappointment at the delay in the delivery of emergency assistance to the victims of the earthquake and tsunami which struck the Western and Choiseul Provinces Monday.

  SIMBO & RANONGA HONIARA-RESIDENTS APPEAL FOR HELP
  18:18 hrs
  04 April 2007
  A temporary Disaster Relief committee for Ranonga Simbo islands in the Western province had embarked on collection of donations to assist their respective communities affected by the earthquake and the tsunami.

  Čo viezla loď:
  A Salesians of Don Bosco initiative assisted by Caritas Australia has chartered a ship to take relief to the west. 200 x cartons of 1.5 litre bottles of water,
  170 x 15 litre bottle water,
  500 x 20 Kg bags of rice,
  60 bales of mixed clothing,
  50 cartons x family size Taiyo (Canned Fish),
  1000 treated mosquito bed nets.
  10 x 5 litre cooking pots,
  3 x 20 litre cooking pots,
  10 bales cooking salt,
  10 bales sugar,
  5 cartons tea,
  3 x 3,000 litre water tanks. Before leaving the ship hoped to receive an open amount of the following: Kettles, Saucepans, Clothesline Rope, spoons, flour, cooking oil, bed sheets, batteries, torches, candles, matches, bath soap, laundry soap, towels, bush knives, kerosene lamps, cups, plates, canvas and wheelbarrows.
  Chartering of the ship could cost SBD 60,000.00.

  SIMBO RESCUE SHIP
  Interestingly enough this was the first relief ship to reach Simbo Island , motivated by the urgent need to respond immediately to the tragedy of one of the teachers and her family.
  The experienced deeply touched all Bosconians and staff members who are more than eager to join in any rehabilitation effort as soon as plans will be in place.
  40 carpenter students and welders are available with their tools to cooperate in the reconstruction work.
  The main feeling shared buy those who had these two days and two night working exhausting experience was unanimous: they all feel happy for what they did, this Easter Experience has been a truly meaningful one.


  From the messages sent out by Archbishop Adrian Smith sm, Archbishop of Honiara...