"Nebojte sa!"

sa v jazyku gahri povie KAMU LAKA NA MATAGU a presne tak - nebojácne s plnou dôverou, že sme len nástrojmi vyššieho cieľa, sa to CD aj nahrávalo.
Od začiatku nám bolo jasné, že tých človiečikov do nahravácieho štúdia v šalamúnskom štátnom rozhlase nedostaneme - zo šoku by sa spamätávali veľmi dlho... A tak neostávalo nič iné len poslať na všetky zelené svetové strany message, že kedy a kam prídeme..

Osád bolo šesť - vzdialené z Tenaru tak na hodinku či dve cesty autom, samozrejme v štýle Paríž-Dakar.

Najväčší dojem na mňa urobila osada Tita - hodinka autom, potom vystúpiť, palicu do ruky, prebrodiť rieku a po úzkom chodníku ponad jej strmý breh sme sa vnárali do hlbokej zelenej džungle...

Po dvoch hodinkách chôdze sa pred nami ukázala čistinka, na nej drevený kostolík (vlastne len strieška z palmového lístia podopretá zopár drevenými stĺpmi a steny vypletané bambusom) a v ňom bol na oltári biely obrus a kvety vo váze... Ženičky tam sedeli a čakali na nás a to sme ani nemeškali.. Do tejto dediny nevedú žiadne cesty, niektorí jej ľudkovia možno auto ešte ani nevideli, ale ten open-air kostolík a atmosféra v ňom - to bolo jednoducho neopísateľne...

Kým sme si chystali "nádobičko" (na palicu o ktorú sme sa po ceste opierali sme lepiacou páskou pripevnili mikrofón), miestny starejší prehnal všetky deti a prasiatka na druhú stranu rieky a tak nádhernému spevu miestnych ženičiek kontrovali už len papagáje - tiež miestne..
Držala som minidisk v ruke, stláčala record - stop... oči, uši, srdce - všetky receptory pracovali na plné obrátky a duša rezonovala s tónmi doteraz nepoznaného spevu... Zalieval ma pocit vďačnosti - veď toto všetko som nemusela dostať...

Dedinka Kongga - dve hodiny autom a dva domy na koloch. Zvlnené kopce všade naokolo, na nich vysoká tráva, v nej len vietor a... veľa nevybuchnutej munície z druhej svetovej vojny. Napriek tomu tam bolo cítiť pokoj a slobodu. Len dym z hlbokého údolia prezrádzal, že aj tam žijú ľudia. Po chvíľke vykráčali po strmom chodníku, vydýchali, posadali na zem a zaspievali úžasnú Ave Máriu.

Odchádzali sme s presvedčením, že nabudúce to bude aj s videoklipom...

Na CD KAMU LAKA NA MATAGU nájdete 25 autentických náboženských piesní, z osád Ando, Tita, Relocation, Kongga, Tutuva a Makile vo farnosti Tenaru na ostrove Guadalcanal.
Piesne sú spievané v 4 miestnych jazykoch - Doku, Ghari, Malango, Tolo.

CD si môžte objednať mailom na za 150 SKK vrátane poštovného.
Peniažky budú použité na podporu študentov na Šalamúnovych ostrovoch.

1     Kamu Laka Na Matagu * Do no be afraid  Tita
2 Sage Mai * Come in  Ando
3 God E Saumaia * God has given  Ando
4 Ave Maria * Hail Mary  Kongga
5 Igita Kode * We all  Tita
6 Jesu Kristo * Jesus Christ  Relocation
7 Ko Maria Tina Jesu * Mary the Mother of Jesus  Makile
8 Jesu Dalena God * Jesus - Son of God  Ando
9 Maria Imakulata * Immaculate Mary  Tutuva
10 Ko Maria Tinamami * Mary our Mother  Ando
11 Jesu O Taovia * Jesus the Lord  Relocation
12 Jesu * Jesus  Tita
13 Jesus Taovia * Lord Jesus  Tutuva
14 I Masabiele * In Lourdes  Kongga
15 Na Vanua I Baragata * Place in Heaven  Makile
16 Ko Saolokia Ko Maria * Lift the Name of Mary high  Relocation
17 Agona Barangengo * World's job  Tutuva
18 Jesu E Mai Barangengo * Jesus come to the world  Ando
19 Jesu Mua Na Sautu * Jesus the only way  Ando
20 Gami Raravi * You protect us  Ando
21 Jesu Dalena God * Jesus - Son of God  Tita
22 Jesu o Taovia * Jesus the Lord  Tita
23 Dalena God * Lamb of God  Tutuva
24 Tamamami I Gotu * Our Father  Ando
25 Kamu Laka Na Matagu * Do not be afraid  Kongga


        Good Shepherd Catholic Parish – Tenaru is situated on the island of Guadalcanal, just east from the capital Honiara, in the south pacific state of Solomon Islands. It is a small parish, but rich in its cultural diversity.
        The parishioners mostly originate from the Guadalcanal itself. Catholic Church is continuously present on Guadalcanal for less then 110 years, and in the particular area even shorter. Catholics gather for prayer and celebration of the sacraments in six local Churches, divided in seven communities. Through this CD, we would like to present a small part of our cultural and Christian heritage. It is our contribution to the life of the Catholic Church throughout the world.
        It is not a professional CD, but a sketch from the life of the Church. All singers in this CD are parishioners and they sing as they learned from their ancestors.
        All income of this CD will be used for the development of pastoral work in our parish, different parish activities, as also for the building of our parish church and pastoral center. I express my sincere gratitude to all parishioners who contributed with their wonderful voices to this CD. Our special thanks go to Ms. Alena Tákáčova, without who we would be unable to record it.
        Special value of this recording is that it was done on the authentic places, in the local chapels in the villages. May God bless you all who will join to our worshiping of God listening to this CD!
        Fr. Ivica Gregurec CM - Good Shepherd - Tenaru Parish priest and parishioners
vyberáme z obrázkov...